Leaseauto's en bestelauto's in oktober 2026: leasemarkt krimpt 18 procent, bestelauto groeit 35 procent
In oktober 2026 werden in Nederland 15.833 nieuwe leaseauto's geregistreerd, 17,8 procent minder dan een jaar eerder. In dezelfde maand gingen 2.609 nieuwe bestelauto's op kenteken: 34,8 procent meer dan in oktober 2025 en de hoogste maand van dit jaar. Twee zakelijke markten, twee tegengestelde bewegingen. Hieronder lees je wat er achter die cijfers zit, welke leaseauto's en bestelautomerken het goed doen en wat dit betekent als je als ondernemer een auto of bus wilt leasen.
Leaseauto's en bestelauto's in oktober 2026: de cijfers
- Leaseauto's oktober: 15.833 registraties, tegen 19.269 in oktober 2025 (min 17,8 procent).
- Leaseauto's januari tot en met oktober: 123.094 registraties, 16,9 procent minder dan vorig jaar. De totale personenautomarkt daalde in die periode maar 2,3 procent.
- Populairste leaseauto van oktober: Kia Picanto (456), vlak voor de Škoda Elroq (449).
- Bestelauto's oktober: 2.609 registraties, 34,8 procent meer dan een jaar eerder.
- Bestelauto's januari tot en met oktober: 19.873 registraties, een groei van 21,8 procent. Ford is met een kwart van de markt de grootste.
Alle cijfers komen van AUMACON (CARmonitor), op basis van RDC-registraties met peildatum 1 en 2 november 2026.
Hoeveel nieuwe auto's worden er nog geleast?
Van alle nieuwe personenauto's die tussen januari en oktober 2026 op kenteken gingen, was 41,4 procent een leaseauto. Vorig jaar was dat over dezelfde periode nog 48,7 procent. In oktober alleen lag het leaseaandeel op 47,9 procent, tegen 56,3 procent een jaar eerder.
De leasemarkt krimpt dus veel harder dan de totale markt. Het aantal nieuwe auto's dat níet als leaseauto werd geregistreerd, steeg over tien maanden juist met 11,6 procent, van 155.923 naar 173.957.
| Maand | Leaseauto's 2026 | Leaseauto's 2025 | Verschil |
|---|---|---|---|
| Januari | 11.219 | 15.868 | -29,3% |
| Februari | 9.118 | 13.833 | -34,1% |
| Maart | 11.798 | 15.096 | -21,8% |
| April | 9.874 | 12.461 | -20,8% |
| Mei | 11.016 | 13.316 | -17,3% |
| Juni | 14.853 | 15.404 | -3,6% |
| Juli | 11.756 | 13.256 | -11,3% |
| Augustus | 11.828 | 13.486 | -12,3% |
| September | 15.799 | 16.216 | -2,6% |
| Oktober | 15.833 | 19.269 | -17,8% |
| Totaal | 123.094 | 148.205 | -16,9% |
Geen enkele maand in 2026 kwam boven het niveau van dezelfde maand in 2025. Juni en september kwamen het dichtst in de buurt, met dank aan de kwartaalpieken van onder meer Tesla.
Tesla en BYD: meer verkocht, minder geleast
De verschuiving is het duidelijkst bij een paar merken. Tesla registreerde over tien maanden 6,7 procent méér auto's dan vorig jaar, maar het aantal Tesla-leaseauto's daalde met 39,6 procent. BYD verdubbelde ruim in totaal (plus 120,8 procent), terwijl de leaseregistraties van het merk met 11,5 procent daalden.
| Merk | Leaseaandeel 2026 | Leaseaandeel 2025 |
|---|---|---|
| Tesla | 35,1% | 62,1% |
| BYD | 23,5% | 58,6% |
| Volvo | 31,5% | 46,0% |
| BMW | 40,1% | 49,5% |
| Kia | 45,9% | 52,5% |
| Škoda | 67,8% | 71,6% |
| Leapmotor | 60,6% | 55,3% |
| MG | 52,2% | 41,0% |
Leaseaandeel = leaseregistraties gedeeld door alle registraties van het merk, januari tot en met oktober. Eigen berekening op basis van AUMACON-cijfers.
Waarom dit gebeurt, laten de cijfers niet zien. Ze tonen alleen dát meer van deze auto's op een andere manier op kenteken komen: gekocht door particulieren, op naam van een bedrijf of via een constructie die niet als lease wordt geteld. Let ook op de definitie: AUMACON telt auto's op naam van leasemaatschappijen en op naam van berijders. Een auto die je als ondernemer via financial lease financiert, staat meestal op naam van je eigen onderneming. Die is in deze statistiek dus niet altijd als leaseauto te herkennen.
Leapmotor en MG laten het omgekeerde zien: bij die merken wordt juist een groter deel geleast dan vorig jaar. Over Chinese merken als leaseauto schreven we eerder al in Chinese automerken zijn populair als leaseauto: doen of laten staan?
De populairste leaseauto's van oktober 2026
De Kia Picanto was in oktober de meest geregistreerde nieuwe leaseauto, met 7 stuks voorsprong op de Škoda Elroq. Acht van de tien populairste leasemodellen zijn volledig elektrisch. Alleen de Picanto en de Toyota Aygo X hebben een benzinemotor.
| Positie | Model | Leaseregistraties oktober | Aandrijving |
|---|---|---|---|
| 1 | Kia Picanto | 456 | Benzine |
| 2 | Škoda Elroq | 449 | Elektrisch |
| 3 | Volkswagen ID.4 | 305 | Elektrisch |
| 4 | Renault 5 | 281 | Elektrisch |
| 5 | BMW iX1 | 273 | Elektrisch |
| 6 | Toyota Aygo X | 261 | Benzine (hybride) |
| 7 | Volkswagen ID.7 | 253 | Elektrisch |
| 8 | Kia EV2 | 228 | Elektrisch |
| 9 | Kia EV3 | 224 | Elektrisch |
| 10 | Cupra Raval | 220 | Elektrisch |
Twee kanttekeningen. De statistiek maakt geen onderscheid tussen zakelijke lease en private lease. Dat kleine stadsauto's als de Picanto en Aygo X hoog staan, past bij private lease, maar de cijfers zelf tonen dat niet. Daarnaast zegt één maand weinig. In september stond de Tesla Model Y nog bovenaan met 685 leaseregistraties, gevolgd door de Elroq en de Model 3. In oktober staat Tesla niet meer in de top 10, omdat het merk in golven levert: veel aan het eind van een kwartaal, weinig in de maand daarna.
Benieuwd hoe het in de zomer ging? Bekijk de top 10 populairste leaseauto's van augustus 2026.
Welke leasemerken groeien en welke krimpen?
Kia, Škoda en Volkswagen blijven over tien maanden de grootste leasemerken, maar alle drie leveren ze flink in: Kia en Škoda allebei ruim 21 procent. Groei is er vooral bij kleinere merken:
- Groeiers: Leapmotor (2.325 leaseregistraties, was 440), MG (plus 60,4 procent), Mazda (plus 21,3 procent) en Cupra (plus 14,6 procent).
- Dalers: Mini (min 44,7 procent), Tesla (min 39,6 procent), Ford (min 37,4 procent) en Volvo (min 33,5 procent).
Bestelauto's: acht maanden op rij groei
Waar de leasemarkt krimpt, groeit de markt voor nieuwe bestelauto's. Na een zwakke start in januari en februari ligt elke maand sinds maart boven het niveau van vorig jaar. Oktober was met 2.609 registraties de sterkste maand van 2026.
| Maand | Bestelauto's 2026 | Bestelauto's 2025 | Verschil |
|---|---|---|---|
| Januari | 1.438 | 1.834 | -21,6% |
| Februari | 1.312 | 1.753 | -25,2% |
| Maart | 1.755 | 1.558 | +12,6% |
| April | 1.741 | 1.511 | +15,2% |
| Mei | 1.943 | 1.303 | +49,1% |
| Juni | 2.418 | 1.682 | +43,8% |
| Juli | 2.045 | 1.671 | +22,4% |
| Augustus | 2.235 | 1.334 | +67,5% |
| September | 2.377 | 1.735 | +37,0% |
| Oktober | 2.609 | 1.936 | +34,8% |
| Totaal | 19.873 | 16.317 | +21,8% |
Die groei moet je wel in perspectief zien. 2025 was een historisch slecht bestelautojaar. Sinds 1 januari 2025 betalen ondernemers bpm op een nieuwe bestelauto, waardoor veel aankopen naar eind 2024 werden naar voren gehaald. In mei 2025 en augustus 2025 zakte de markt naar een dieptepunt. Een groei van ruim 20 procent ten opzichte van zo'n jaar is dus vooral herstel.
Welke bestelautomerken worden het meest verkocht?
| Positie | Merk | Jan. t/m okt. 2026 | Jan. t/m okt. 2025 | Verschil | Marktaandeel |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ford | 4.963 | 3.766 | +31,8% | 25,0% |
| 2 | Volkswagen | 3.553 | 2.875 | +23,6% | 17,9% |
| 3 | Renault | 2.309 | 2.186 | +5,6% | 11,6% |
| 4 | Mercedes-Benz | 2.087 | 2.144 | -2,7% | 10,5% |
| 5 | Kia | 1.702 | 0 | nieuw | 8,6% |
| 6 | Opel | 1.515 | 1.539 | -1,6% | 7,6% |
| 7 | Peugeot | 968 | 932 | +3,9% | 4,9% |
| 8 | Toyota | 733 | 846 | -13,4% | 3,7% |
De groei komt grotendeels van twee merken. Ford en Kia zijn samen goed voor 2.899 van de 3.556 extra bestelauto's, ruim 80 procent. Kia registreerde vorig jaar nog geen enkele bestelauto in Nederland. Het merk bracht dit jaar de elektrische Kia PV5 op de markt, die volgens Autozine in de eerste helft van 2026 al de best verkochte bus in zijn klasse was.
Bij de gevestigde merken verliezen Toyota (min 13,4 procent) en Citroën (min 14,3 procent) terrein. Kleine spelers groeien hard vanaf een lage basis, zoals het Chinese Farizon (132, was 20) en de elektrische Goupil (308, was 66).
Haalt de bestelautomarkt de 26.000?
AUMACON verwacht voor heel 2026 26.000 nieuwe bestelauto's, 25,1 procent meer dan in 2025. Daarvoor zijn in november en december samen nog 6.127 registraties nodig. Dat is 37 procent meer dan in dezelfde twee maanden van vorig jaar (4.465). Gezien de groei van de afgelopen maanden is dat niet onlogisch, maar het blijft een prognose.
Wat de decembermaand extra interessant maakt: per 1 januari 2027 verandert er het nodige voor bestelauto's. De tijdelijke korting op de motorrijtuigenbelasting voor bestelauto's vervalt dan, en ook de regels rond de inrichting veranderen. Lees bijvoorbeeld of een tussenschot vanaf 2027 nog verplicht is en of de bpm voor bestelauto's in 2027 verandert.
Wat vragen ondernemers bij ons aan?
De landelijke lijstjes zeggen iets over nieuwe auto's. Op FinancialLeaseZZP.nl ziet het beeld er anders uit. Tussen eind februari en eind september 2026 kwamen de meeste aanvragen binnen voor Volkswagen, Mercedes-Benz, Audi en BMW. De modellen die het vaakst werden aangevraagd waren de Volkswagen Golf, de Volkswagen Polo en de BMW 3 Serie. Kia, het grootste merk van Nederland, staat bij ons pas op plek 11.
Ongeveer een op de zes aanvragen ging over een bedrijfswagen. De Volkswagen Caddy, Ford Transit Custom, Renault Trafic, Mercedes-Benz Sprinter en Volkswagen Transporter werden daarbij het vaakst aangevraagd. Meer daarover lees je in de bedrijfsbus top 10.
Een verklaring voor het verschil: veel ondernemers financieren een jonge occasion in plaats van een nieuwe auto. Dat zie je terug in de modellen, maar houd er rekening mee dat dit onze eigen aanvragen zijn. Het is geen landelijke steekproef, en een aanvraag is nog geen goedgekeurde financiering.
Wat betekenen deze cijfers voor jou als ondernemer?
- Meer keus in jonge elektrische occasions: de elektrische leaseauto's die nu op kenteken gaan, komen over een paar jaar terug op de occasionmarkt. Met occasion lease financier je een jonge gebruikte auto, vaak voor een flink lagere aanschafprijs dan nieuw. Lees ook waar je op let bij een elektrische occasion.
- Restwaarde en slottermijn: als er straks veel van dezelfde modellen tegelijk terugkomen, drukt dat de prijs. Kies je een hoge slottermijn om je maandbedrag te verlagen, dan moet je dat bedrag aan het eind alsnog betalen of herfinancieren. Een lager maandbedrag betekent niet dat de auto goedkoper is.
- Brandstofauto via je bv: vanaf 1 januari 2027 geldt de pseudo-eindheffing voor werkgevers die een benzine- of dieselpersonenauto ook privé laten gebruiken. Dat geldt ook voor je eigen bv. Lees wat dit kost in fossiele auto van de zaak vanaf 2027.
- Elektrische bestelauto, of toch niet: de PV5 en andere elektrische bussen verkopen goed, maar een elektrische bus past niet bij elk bedrijf. Laadvermogen, trekgewicht en actieradius wegen mee. Lees wanneer een elektrische bedrijfswagen geen goede keuze is.
- Leasevorm: de leasecijfers in dit artikel zeggen weinig over financial lease, omdat die auto's meestal op naam van de onderneming staan. Bij financial lease ben je zelf economisch eigenaar en kies je zelf je onderhoud en kilometers, maar draag je ook het risico op waardedaling. Bekijk het verschil tussen financial lease en operational lease.
Financial lease spreidt de aanschaf over de looptijd, zodat je werkkapitaal overhoudt voor je bedrijf. Daar staat rente tegenover, dus het is niet per definitie goedkoper dan kopen. Op zoek naar een bus? Bekijk de mogelijkheden voor een bus leasen of reken je maandbedrag uit met de financial lease calculator. Stel je vraag via WhatsApp. Je krijgt antwoord van een echt persoon, niet van een chatbot.
Bronnen
- AUMACON CARmonitor: nieuwe leaseauto's NL, januari tot en met oktober 2026 (bron RDC en VWE, mutatiedatum 2 november 2026)
- AUMACON CARmonitor: bestelautoregistraties NL, januari tot en met oktober 2026 (bron RDC, mutatiedatum 1 november 2026)
- AUMACON CARmonitor: personenautoregistraties NL per merk, januari tot en met oktober 2026 (bron RDC, mutatiedatum 1 november 2026)
- Autozine: Kia PV5 is best verkochte bus in segment (7 augustus 2026)
- Athlon: pseudo-eindheffing definitief, de regeling vanaf 2027
- Athlon: Belastingplan 2027, autobelastingen en mobiliteit
- Eigen aanvraagdata FinancialLeaseZZP.nl, 24 februari tot en met 30 september 2026