Wat is de pseudo-eindheffing precies en hoeveel bedraagt deze?
Update 17 september 2026
De pseudo-eindheffing is een extra werkgeversheffing van 12% op jaarbasis over de cataloguswaarde, inclusief btw en bpm, van personenauto's die niet volledig emissievrij zijn en die ook voor privégebruik ter beschikking worden gesteld. Dat geldt voor benzine-, diesel- en hybrideauto's. De maatregel is onderdeel van het Belastingplan 2026, dat de Eerste Kamer op 16 december 2025 heeft aangenomen, en geldt vanaf 1 januari 2027. De heffing komt bovenop de reguliere bijtelling van de werknemer en mag niet op de werknemer worden verhaald. Het zijn twee afzonderlijke regelingen naast elkaar.
Voor een youngtimer wordt de heffing berekend over de waarde in het economische verkeer, oftewel de dagwaarde. Daarbij geldt de leeftijdsgrens die op dat moment in de loonbelasting van toepassing is. Volgens het Belastingplan 2027 wordt die grens 17 jaar in 2027 en 20 jaar vanaf 2028, in plaats van de eerder geplande 25 jaar. Lees meer in ons artikel over de youngtimer als auto van de zaak.
Voor auto's die al vóór 2027 ter beschikking stonden, geldt overgangsrecht. Het Belastingplan 2027 verlengt dat tot en met 31 december 2030 en voegt uitzonderingen toe voor onder meer vervangend vervoer en lesauto's. Die aanpassingen moeten nog door de Tweede en Eerste Kamer. Wat dit voor jou als ondernemer betekent, lees je in ons artikel over de fossiele auto van de zaak vanaf 2027.